Fotowoltaika

Czym są instalacje fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Dobrze dobrana oraz wykonana instalacja pokryje 100% zapotrzebowania na energię elektryczną w Twoim domu, a inwestycja zwróci się już po 6 latach jej użytkowania.

W letnie dni nasz instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej energii elektrycznej niż jesteśmy w stanie zużyć, nadwyżka ta jest przekazywana do naszego dostawcy energii, który to ma obowiązek jej magazynowania. Jesienią oraz zimą, kiedy to dni są krótsze, a ilość docierającego światła słonecznego do naszej instalacji jest mniejsza, pobieramy zmagazynowaną energię elektryczną od dostawcy energii, który to ją uprzednie zmagazynował.

Pamiętaj, że ceny energii elektrycznej sukcesywnie idą w górę – stań się niezależny energetycznie – zasilaj swój dom bezpłatną, a zarazem ekologiczną energią elektryczną.

Instalacje fotowoltaiczne – kilka faktów i mitów

 1. Instalacja nie produkuje energii elektrycznej w pochmurne dni
  To oczywiście nieprawda – do działania instalacji fotowoltaicznej wystarczy światło rozproszone, dobrej jakości panele fotowoltaiczne produkują jednie 2-3% mniej energii elektrycznej niż w dni słoneczne.
 2. W nocy instalacja nie produkuje energii elektrycznej
  Oczywiście to prawda – panele nie produkują energii, jeżeli nie dociera do nich światło słoneczne. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna powinna wyprodukować w ciągu dnia nadwyżkę energii, którą możemy zużyć w nocy.
 3. Magazynowanie wyprodukowanej energii wymaga drogich akumulatorów
  To nie jest prawdą – do magazynowania wyprodukowanej energii nie potrzebujemy akumulatorów. Wyprodukowana nadwyżka energii elektrycznej oddawana jest do naszego dostawcy energii elektrycznej, który to ją magazynuje.
 4. Wydajność paneli sukcesywnie wzrasta
  Tak, to prawda. Z roku na rok z jednego panelu fotowoltaicznego jesteśmy w stanie wyprodukować więcej energii elektrycznej. Zastanawiacie się pewnie, czy warto poczekać kilka lat z wykonaniem instalacji? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Może się okazać, że za kilka lat ceny energii elektrycznej będą tak wysokie, że teraz wykonana instalacja fotowoltaiczna może okazać się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
 5. Wykonana instalacja nie wymaga konserwacji
  Nie jest to prawdą – zabrudzone panele będą produkować coraz to mniej energii elektrycznej. Zaleca się aby myć panele minimum raz do roku – można to zrobić samemu lub też zaprosić na serwis instalatora.
 6. Konieczne jest pozwolenie na budowę
  To oczywiście mit – prawo budowlane pozwala wykonać instalację do 40kW bez pozwolenia na budowę.
 7. Wykonana instalacja nigdy się nie zwróci
  Nie jest to prawda, dobrze zaprojektowana oraz wykonana instalacja fotowoltaiczna zwróci się po około 6 latach. Jeżeli dodamy do tego coroczne podwyżki energii elektrycznej, to może się okazać iż stopa zwrotu z inwestycji nastąpi nawet po 4-5 latach.

Zapraszamy do kontaktu – zaprojektujemy, wycenimy i wykonamy dla Ciebie całą instalację.

Green Comfort
Trątnowice 6A
32-090 Słomniki
NIP: 7343256263
FGAZ-P/12/0599/20
Bezpłatna konsultacja